Nebojte se změny ROM v Androidu

Nevyhovuje vám čistý Android jak ho máte od výrobce? Chcete vyzkoušet novou verzi Android 4, i když ho pro váš telefon výrobce oficiálně nikdy nevydá? Tak je tento článek právě pro vás.

Poté co jsem včera nainstaloval Androidu 4(CM9) a dal o tom vědět světu na sociálních sítí, se mi ozvalo několik kamarádů, z nichž pár se ptalo na názor na onen systém, ale většina chtěla vědět jedno. Jak do svého telefonu nahrají nový systém? Když jsem sečetl i ty dřívější pokusy o vysvětlování postupu, vyšlo mi, že jsem to vysvětloval již dost začátečníkům, kteří nevěděli ani kde mají vlastně začít a uvědomil jsem si, že článek kde by bylo obecně vysvětleno, co se vlastně má udělat, není. Návodů co přesně se se má stisknout pro daný typ telefonu je obrovská řada. Začátečník, se v nich ale lehce ztratí, neboť vlastně vůbec netuší, co dělá. Rozhodl jsem se tedy, zkusit sepsat pár základních věcí, aby bylo jasné, co je vlastně potřeba udělat a nainstalovat.

Nenajdete tady návod pro konkrétní telefon, ale obecně platné informace. Když zde zjistíte co je potřeba spustit či nainstalovat, tak poté najít, jakou klávesovou zkratkou se to dělá na vašem konkrétním telefonu, bude mnohem lehčí.

Co je to ROM v Androidu?

První by stálo za zmínku, co to vlastně budeme chtít instalovat.

Android pochází od společnosti Google, avšak všechny jeho zdrojové kódy jsou po vydání zveřejněny a volně dostupné. Každý na internetu si je tedy, může vzít, upravit a udělat si tak svůj vlastní systém. To by samozřejmě, ale nebylo moc pohodlné a tak existuje řada upravených rom, které jsou již odzkoušené, fungují a do klasického (čistého) Androidu, přidávají řadu nových funkcí. Tyto hotové rom budeme většinou hledat na největším fóru tohoto druhu, XDA-developers (Alespoň základní znalost angličtiny nutná!). Pokud si na angličtinu nevěříte, tak některé postupy a odkazy na stažení najdete třeba i na českých fórech jako superforum.cz apod.

Vyhledejte si topic ke svému telefonu (Všechny odkazy, návody atd. co najdete, jsou platné pouze pro ten telefon, u kterého jsou napsány!!! Pokud stáhnete rom, která je určena pro jiný typ telefonu, tak vám v lepším případě nebude fungovat. V horším si můžete z telefonu vyrobit hodně drahé kladivo).

V dnešní době u většiny rom, které najdete, bude i „magická“ zkratka CM. O co se jedná?

CyanogenMod

Jedná se asi o nejrozšířenější custom rom. V dnešní době existuje hlavně ve 2 variantách. CM 7.x vychází z Androidu 2.3.x a novější CM 9, který má rodiče v novém Androidu 4-Ice Cream Sandwitch (nemusí být ještě hotový pro všechny telefony, především ty z nižší cenové třídy). Třeba zde si můžete přečíst více o historii.

Tato rom je perfektní v tom, že z čistého androidu odstraňuje nepotřebný balast okolo (včetně nástaveb jednotlivých výrobců-HTC Sense, TouchWiz…). Takže je velmi rychlá. Dále také přidává několik nových funkcí, které jsou dostupné v samostatném nastavení.

Zdrojový kód této rom je opět zveřejněn a často, jsou nové rom dělány tak, že se nezačne upravovat čistý android, ale autor začne upravovat právě CM.

Nejdále je v tomto směru asi rom MIUI, která naopak do systému přidává hromadu výborných aplikací (CM je v tomto opravdu minimalistické a co tam chcete, to si musíte doinstalovat z marketu. Ale zase tam nemáte nic, co tam již bylo a vy to nevyužijete). Cenou za řadu těchto vychytávek je to, že MIUI je dělaná především pro silnější telefony a pro nižší třídu do cca 7 000kč se nedělá, neboť by na nich byla velmi pomalá.

Když již víme, co budeme vlastně instalovat, můžeme se postupně podívat, jak to uděláme.

 ClockWorkMod recovery (CWM)

První věcí, kterou budete ve svém telefonu potřebovat je CWM (nyní pravděpodobně ve verzi 5. x). Jedná se o speciální program, který se spouští klávesovou zkratkou (seznam zde) místo systému a umožní nám například kompletní zálohování celého současného systému na jedno kliknutí, takže když se vám nahrání nové rom nepovede, nic se neděje. Hned můžete zpátky nahrát zálohu a jste tam, kde jste byly před zahájením změny rom. Nic se vám neztratí.
Další možností je tzv. Wipe dat a cache, což není nic jiného než vyčištění systému od balastu a dočasných souborů v telefonu. Hodí se provést mj., pokud se vám telefon začne zpomalovat.
Poslední neméně důležitou možností (funkcí je samozřejmě mnohem více, ale nám budou stačit tyto) je instalace rom či programů z SD karty.

Pokud tedy měníte rom poprvé, tak nyní na googlu vyhledejte něco na téma „jak nainstalovat ClockWorkMod recovery na XYZ“, kde XYZ nahraďte názvem svého telefonu. Návodů najdete určitě několik a jsou již pro velkou většinu telefonů i v češtině.

Máte? Gratuluji! Právě jste udělali to nejtěžší. Nyní je to již hračka a hlavně následující postup je již pro většinu telefonů naprosto totožný.

Instalace nové ROM

 • Zazálohujte si všechno, co si chcete ze starého systému ponechat! (Delší návod např. zde) V průběhu instalace se z telefonu vše smaže! (z karty nikoliv). Nejdůležitější jsou pravděpodobně telefoní čísla (která doporučuji nahrát do svého gMailu, po instalaci nové rom, se stačí připojit ke svému účtu a čísla máte automaticky zpátky) a historie SMS (například pomocí aplikace SMS Backup+, která vám je opět uloží do gMailu a do nové rom si je jednoduše obnovíte). Pro uložení nastavení aplikací využijte třeba Titanium Backup (vyžaduje root telefonu. Pokud ještě nemáte, hledejte „how to root XYZ“, většinou je to podobný návod jako instalace CWM).
 • Nyní si na XDA najděte rom, kterou budete chtít nainstalovat. V prvním příspěvku v daném topicu najděte download a stáhněte si zip archiv. Nerozbalovat!  (V daném topicu bude i návod jak tu danou rom nainstalovat. Tak si jej pročtěte, jestli není potřeba dělat to nějak „neobvykle“. Já zde popíšu obecný a nejčastější postup, ale může se vám stát, že najdete třeba rom, u které musíte první nainstalovat její starší verzi a pak tu novější. Pokud nainstalujete pouze tu novou – nepojede vám). Závazné je to, co je napsané přímo u rom! Nikoliv žádný obecný postup. Ten je tady jenom pro orientaci, jak to vlastně funguje.
 • Nahrajte tento zazipovaný soubor na SD kartu, kterou máte v telefonu. Přímo na kartu, do žádné složky.
 • Vypněte telefon a zapněte ho do Recovery modu (CWM).
 • Menu se ovládá klávesami hlasitosti a potvrzuje se Home tlačítkem. Najeďte do „Backup & Restore“->Backup a zazálohujte si současný systém, pro případ, že by se něco nepovedlo nebo jste se časem chtěli vrátit zpátky.
 • Nyní proveďte Wipe Dalvic cache, Factory reset (smaže všechny uživatelská data v telefonu, aby se nová rom instalovala „do prázdna“ a neničily nám ji pozůstatky nějakých souborů z předchozí rom).
 • „Instal from SD card“, kde vybereme náš nahraný archiv a potvrdíme. Provede se instalace a pak už stačí jenom telefon restartovat. (První spuštění trvá dlouho, tak se nelekejte)
 • Nainstalujte/obnovte vaše aplikace a data, které jste si dříve zálohovali.
 • Hotovo 🙂

První instalace je nejhorší, pak už člověk ví jak na to a nahrátí nové rom mu zabere max. 10 minut. Nebojte se tedy experimentovat, pokud vám na rom bude něco vadit a vyzkoušejte jinou.

Pomohl vám tento návod? Podělte se o své zážitky z první instalace. Případně doplňte rady a řešení problémů na které jste narazili.


Mohlo by vás také zaujmout:

 • Pavel Pok

  Ps : přechod do Recovery mode se provádí TLAČÍTKO ZAPNUTÍ+TLAČÍTKO HLASITOSTI

 • Miroslav Kubín

  Dobrý den,

  Jsem jeden z těch uživatelů, co se v instalacích systémů do telefonu sice nevyznají, ale rád zkouším nové věci a chtěl jsem se zeptat, zda-li by jste mi nemohl poradit. Mám telefon evolveo xtraphone Q4 16GB je to super stroj, ale má jeden problém. Výrobce ho vybavil androidem 4.2.1 který má v české dislokaci dokonce pravopisné chyby a když jsem se ptal jestli jej budou aktualizovat tak mi jednoznačně zdělily že ne. Rád bych tam nainstaloval novější sotfware (s cz) ale na internetu jsem nikde nenašel vůbec žádný návod. Nevíte jak mám postupovat? A jde to vůbec? Díky za odpověď

  • Zdravím,

   vzhledem k tomu že každý telefon se aktualizuje trošku jinak a tohle je poměrně „vzácný“ výrobce tak vám asi moc neporadím.

   Nicméně nejlepší zdroj informací je http://forum.xda-developers.com/ [Anglicky]. Pokud někde najdete řešení tak tam.

   Hodně štěstí

 • Gross

  K čemu takové to kravinky. Nejlepší je si koupit telefon s pořádným odladěným systémem a nehrabat se v tom…